Ciepły dom. Ogrzewanie podłogowe czy kaloryfery? Co sprawdzi się lepiej?
Ogrzewanie podłogowe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ciepły dom. Ogrzewanie podłogowe czy kaloryfery? Co sprawdzi się lepiej?

Jednym z najważniejszych wyborów, jakich należy dokonać, decydując się na instalację w domu, jest ten między grzejnikami ściennymi i ogrzewaniem podłogowym. Oba mają swoich zwolenników i przeciwników. 

Zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i tradycyjne kaloryfery mają wady i zalety, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając rodzaj instalacji do własnego domu lub mieszkania. Porównując je, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na koszty, komfort cieplny, wydajność, trwałość oraz możliwość regulacji. 

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe – porównanie kosztów

Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Do jego zasilania wystarczy woda o temperaturze 40–60 stopni Celsjusza. To sprawia, że do sprawnego działania tego rozwiązania wystarczy ogrzewanie wody pompą ciepła, kotłem kondensacyjnym lub panelami słonecznymi. Tym samym ogrzewanie podłogowe wiąże się z niższymi kosztami ogrzewania niż tradycyjne grzejniki. Duża powierzchnia i umieszczenie przy podłodze pozwalają na zmniejszenie średniej temperatury w pomieszczeniu o 1–2 stopnie bez odczuwalnego pogorszenia komfortu cieplnego domowników. Przekłada się to na oszczędność nawet kilkunastu procent energii zużywanej dotychczas w ciągu roku. Tradycyjne kaloryfery wymagają użycia wody grzewczej o wyższej temperaturze, zazwyczaj około 70 stopni Celsjusza. Przy podłączeniu do pompy ciepła lub kotła będą cechowały się niższą sprawnością niż w przypadku ogrzewania podłogowego. Grzejniki mają zazwyczaj małe rozmiary, dlatego – aby odpowiednio dogrzać pomieszczenie – potrzeba większej ilości kaloryferów lub mocniejszego grzania. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie podnoszą koszty eksploatacyjne lub inwestycyjne. Warto wziąć to pod uwagę przy urządzaniu mieszkania i wyborze odpowiedniej instalacji. Należy pamiętać, że jest to inwestycja i zobowiązanie, na co najmniej kilkanaście lat.

pracownik montuje grzejnik
Image by volodymyr_vorona, from: freepik.com

Wydajność cieplna – które rozwiązanie lepsze?

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, należy zwrócić szczególną uwagę na projekt oraz staranne wykonanie. Instalacja musi dostarczać odpowiednią ilość ciepła, żeby poruszanie się po pomieszczeniu było komfortowe. Na wydajność takiego ogrzewania ma także wpływ rodzaj posadzki, ponieważ materiały różnie przewodzą ciepło. Ze względu na dużą bezwładność cieplną należy wyposażyć instalację także w automatycznie regulowany termostat, który będzie na bieżąco dostosowywał moc grzewczą i temperaturę w pomieszczeniu. W przypadku poważniejszej usterki, czy konieczności zmiany, trzeba zrywać całą posadzkę, dlatego tak ważne jest, aby projekt był wykonany dokładnie. Grzejniki są znacznie wygodniejsze pod względem konstrukcji, montażu lub ewentualnej renowacji. Szybciej mogą także reagować na zmieniającą się temperaturę w pokoju i pozwalają na ręczną regulację. 

Wybór instalacji grzewczej – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. Oprócz parametrów, takich jak koszt utrzymania oraz wydajność cieplna, warto przyjrzeć się także tym mniej oczywistym aspektom. Pierwszym z nich jest estetyka. Ogrzewanie podłogowe jest całkowicie niewidoczne, ponieważ jest montowane pod panelami lub kaflami. Brak rur oraz innych wystających elementów pozwala na swobodną aranżację pomieszczenia. Kaloryfery są dostępne w bardzo różnorodnej estetyce, jednak zawsze będą dodatkowym elementem i warto przewidzieć je w trakcie projektowania wnętrza. Wybór jest na tyle szeroki, że dobranie odpowiedniego kształtu, koloru i rozmiaru nie powinno być problematyczne. Dodatkowym atutem ogrzewania podłogowego jest to, że tworzy jedynie minimalne ruchy powietrza. To bardzo ważna informacja dla alergików, ponieważ zapobiega to nadmiernej cyrkulacji kurzu, który podrażniałby drogi oddechowe. Kaloryfery (zwłaszcza grzejniki konwektorowe) zdecydowanie mocniej wpływają na ruch powietrza, co może zwiększać objawy alergiczne. Podsumowując, oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, jednak nie da się jednoznacznie stwierdzić, które z nich jest lepsze. Warto samodzielnie rozstrzygnąć tę kwestię, w zależności od swoich możliwości i preferencji.

bigerbuilders

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną pościel dla komfortowego snu?
Jak wybrać idealną pościel dla komfortowego snu?
Badając, jak wybrać idealną pościel dla komfortowego snu? Ten informacyjny artykuł zawiera świetne porady i sugestie, które pomogą Ci w tej decyzji. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze pościeli, by twoje noce były pełne spokojnego i odprężającego snu.
Eksplorując elegancję i funkcjonalność filiżanek – porady, jak wybrać idealną dla siebie
Eksplorując elegancję i funkcjonalność filiżanek – porady, jak wybrać idealną dla siebie
Zanurz się w świat eleganckich i funkcjonalnych filiżanek. Dowiedz się, jak wybrać ten idealny model, który podkreśli Twój styl i zaspokoi potrzeby użytkowania.
Jak skutecznie przygotować kosztorys inwestorski? – Praktyczne porady i wskazówki
Jak skutecznie przygotować kosztorys inwestorski? – Praktyczne porady i wskazówki
Odkryj efektywne metody tworzenia kosztorysu inwestorskiego w naszym praktycznym przewodniku. Przydatne porady dla inwestorów na każdym etapie planowania finansowego.
Ostatnie wpisy