Budowa domu często jest zwieńczeniem długiej pracy architekta. Warto już na samym początku planowania inwestycji wybrać odpowiedni materiał na budowę domu i zakupić konkretne materiały budowlane. Zobacz, co warto kupić wcześniej.
To często bardzo trudny wybór. Zależy od wad i zalet danej technologii, ale także od budżetu, czasu oraz od tego, czy budową zajmować się będziemy sami, czy zatrudnimy ekipę.
Do wyboru są różne technologie. Poniżej przedstawiamy część z nich.
To bardzo popularny materiał, który zapewnia dużą wytrzymałość i trwałość, a jednocześnie niewysoka cenę. Służy do budowy domów o ścianach zewnętrznych dwu- albo trójwarstwowych. Z ceramiki wznosi się także wewnętrzne ściany konstrukcyjne, ściany działowe, piwniczne i fundamentowe.
Bardziej ciepłochłonna i lżejsza od tradycyjnej ceramiki jest ceramika poryzowana. Można z niej budować wszystkie ściany, oprócz fundamentowych i piwnicznych.
Z wykorzystaniem bloczków modułowych buduje się zewnętrzne ściany jednowarstwowe. Tutaj bierze się pod uwagę klasy materiału. Im wyższa klasa, tym większa jest gęstość bloczków.
To jeden z najtańszych materiałów wykorzystywanych do budowania ścian, najczęściej zewnętrznych dwuwarstwowych. Ocieplanie wygląda tu tak samo jak w przypadku ścian ceramicznych.
To rozwiązanie dla tych, którzy nie mają zbyt dużo czasu, żeby czekać, aż budynek będzie gotowy. Wiąże się to jednak z wyższymi kosztami. Poszczególne elementy, takie jak ściany, stropy czy schody produkowane są na podstawie projektów.
To materiały, które są niezbędne w wykorzystaniu murowanej technologii tradycyjnej. Stosuje się je do postawienia nośnych ścian domu. Sklepy oferują różne rozmiary i rodzaje cegieł i pustaków, dzięki czemu mamy możliwość stworzenia ścian o takiej grubości, jakiej chcemy.
Podczas budowy domu niezbędnym produktem jest także zaprawa murarska. Ma ona bardzo duży wpływ na trwałość murowanej konstrukcji. Tak samo ważne jest zaopatrzenie się w farby elewacyjne. Pokrycie nimi domu pozwoli zabezpieczyć go przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Poza tym, działają one przeciwko pękaniu elewacji.
Decydują one o trwałości i wytrzymałości całego systemu cieplnego. Przeznaczone są tylko do styropianu i wełny mineralnej (tych lepiej nie kupować zbyt wcześnie, by nie zwilgotniały).
Wykorzystywana jest przy powstawaniu zarówno fundamentów, jak i ścian, stropów podłogi oraz betonowych słupków wspomagających ściany. Przykładem są pręty gwintowane. Dzięki temu, że są dostępne w różnych rozmiarach, można dostosować je do projektu domu. Można na przykład kupić pręt gwintowany m8 albo pręt gwintowany m20. Na stronie https://www.kristal.net.pl/produkty/pret-gwintowany-m12/533 dostępne są natomiast pręty m12. Podczas zakupu stali zbrojeniowej warto zamówić taką jej ilość, żeby wystarczyła do końca budowy.
Są one dostępne we wszelakich marketach budowlanych. Jeśli jednak nie wiesz, na jakie konkretnie materiały się zdecydować, możesz skorzystać z pomocy fachowców. Mogą to być specjaliści ze sklepów albo pracownicy ekipy, która będzie zajmowała się budową domu. Warto pamiętać o tym, że budowa domu wymaga nie tylko dobrego projektu, ale też organizacji. Dlatego dobrze jest już na początku zaplanować, jakie materiały będą niezbędne i je zakupić.
Zdjęcie główne: Ivan Samkov/pexels.com