Ramy okienne — na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Okna
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ramy okienne — na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wydawać by się mogło, że wybór okien jest jedną z prostszych decyzji podczas budowy czy remontu. Wystarczy tylko zastanowić się, czy interesują nas okna plastikowe PCV, czy drewniane, a później pozostaje tylko wybór pasującego koloru i gotowe. Otóż nic bardziej mylnego. Jest wiele aspektów, na które musimy zwrócić uwagę podczas zakupu okien i wyboru odpowiednich ram.

Na idealne okno składa się kilka elementów. Przede wszystkim zależy nam, żeby spełniało swoje funkcje jako termoizolacja, aby wygłuszało dźwięki z zewnątrz oraz żeby było ozdobą elewacji budynku i wnętrz. Na jakie parametry zwrócić uwagę? 

Materiał 

Zasadniczo do wyboru najczęściej mamy ramy wykonane z drewna, PCV oraz rzadziej z aluminium. Każdy z nich ma zarówno swoje wady, jak i zalety.

Drewno

Drewniane zapewniają piękny wygląd i nadają charakter. Przy odpowiedniej pielęgnacji będą służyć długie lata, bez konieczności ich wymiany. Co więcej, drewno możesz polakierować bądź pomalować w zależności od Twoich upodobań w danym momencie. Łatwo zmienisz styl i klimat elewacji bądź wnętrza bez wymiany okien.

PCV

Ramy wykonane z PCV są zdecydowanie najpopularniejszym obecnie wyborem. Dzięki swojej budowie wewnętrznej i dużej ilości komór są doskonałym termoizolatorem i nie pozwalają na wysokie ubytki cieplne. Również one nie wymagają częstych wymian. W kwestii koloru możemy postawić na klasyczne białe bądź te pokryte okleiną.

Aluminium

Okna aluminiowe to chyba najrzadziej spotykana opcja. Dawniej stosowane zdecydowanie częściej, jednakże zwykle w kompleksach mieszkalnych czy przestrzeniach biurowych. Obecnie ich jakość zdecydowanie się poprawiła, a dizajn świetnie komponuje się zwłaszcza z nowoczesnymi projektami. Są również idealnym rozwiązaniem do tworzenia dużych przeszkleń. Nie jest to jednak najtańsza opcja.

Kolor

Wybierając materiał, poniekąd decydujemy się również na kolor. Ramy drewniane możemy co prawda pomalować bądź polakierować, a w przypadku okien PCV możemy wybrać kolor interesującej nas okleiny.

Zabezpieczenia

Obecnie dostępne na rynku okna posiadają również praktyczne zabezpieczenia, na przykład w postaci folii, która chroni szybę przed jej zbiciem. Dostępne są również specjalne rolki oraz rygle. Istnieje także możliwość zakupu okna wyposażonego w specjalną blokadę bądź klamkę otwieraną z kluczyka. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi.

Termoizolacyjność

To kolejny z ważnych czynników, na które musimy zwrócić uwagę podczas zakupu okien. Szczególnie interesować nas tu będzie zarówno oszklenie, jak i ościeżnica wraz z ramami. Zalecany jest zakup okien o współczynniku przenikalności cieplnej Uw poniżej 1,1 W/ (m² K). Na ogół im mniejszy jest wskaźnik, tym mamy do czynienia z „cieplejszym” oknem. Podczas zakupów sprawdź również, czy współczynnik informuje nas o jakości oszklenia, czy całego okna wraz z ramą.

Wyciszenie

To aspekt istotny zwłaszcza dla osób mieszkających w mieście, którym zależy na wyciszeniu hałasów dobiegających z ulicy. Wpływ na nie mają nie tylko odpowiednie szyby, ale również profil okienny, a także odpowiedni montaż. Podczas zakupów zwracamy uwagę na wskaźnik RW. I tu im wyższy, tym lepszy. Na przykład, jeśli na zewnątrz panuje hałas o natężeniu 70 dB., a nasze okna mają współczynnik RW 50, to finalnie do wnętrza przedostawać się będzie dźwięk o natężeniu tylko 20 dB.

Zdj. główne: pexels/pixabay.com

bigerbuilders

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną okleinę do swojego wnętrza – praktyczny przewodnik
Jak wybrać idealną okleinę do swojego wnętrza – praktyczny przewodnik
Odśwież swój dom z idealną okleiną! Ten artykuł przewodnik pomoże Ci w doskonałym dobraniu okleiny, aby Twoje wnętrze cieszyło oczy i było harmonijne.
Pompa do wody – na co zwracać uwagę przy wyborze?
Pompa do wody – na co zwracać uwagę przy wyborze?
Poznaj kluczowe czynniki, którymi powinieneś kierować się przy wyborze pompy do wody w swoim domu. Dowiedz się, jakie są różnice między modelami i jakie rozwiązania będą dla Ciebie najbardziej korzystne.
Poradnik użytkownika: Jak skutecznie korzystać z naszego nowego produktu
Poradnik użytkownika: Jak skutecznie korzystać z naszego nowego produktu
Odkryj, jak zoptymalizować korzystanie z naszego innowacyjnego produktu w składanym kroku po kroku poradniku - od instalacji, przez ustawienia, aż po zaawansowane zastosowania.
Ostatnie wpisy