Wentylacja w domu. Jak poprawnie zamontować wywietrznik wentylacyjny?
Wentylacja
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wentylacja w domu. Jak poprawnie zamontować wywietrznik wentylacyjny?

Odpowiednia i skuteczna wentylacja to jeden z podstawowych elementów, o które trzeba się troszczyć niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, czy mieszkaniu. To właśnie od niej może być uzależniony nasz komfort, a nawet życie, dlatego warto zatroszczyć się o to, by była sprawna, a jej części, takie jak wywietrzniki, zamontowane poprawnie.

Dlaczego wentylacja w domu jest taka ważna? 

Właściwa wentylacja sprawia, że w domu panuje odpowiedni mikroklimat. Dzieje się tak dzięki wymianie powietrza. Sprawna wentylacja odprowadza nagromadzony w pomieszczeniach nadmiar niebezpiecznego dwutlenku węgla i pary wodnej wytwarzanej chociażby poprzez gotowanie. W ten sposób chronimy siebie oraz swój dom np. przed zawilgoceniem, które w efekcie może doprowadzić do rozwoju szkodliwych bakterii i grzybów. Właściwie zaprojektowana i stworzona wentylacja zagwarantuje nam odpowiedni przepływ powietrza w pomieszczeniach, bez nieprzyjemnych przeciągów.

Wentylacja mechaniczna a grawitacyjna – czym się różnią?

Wentylacja grawitacyjna to najczęstszy sposób wentylacji spotykany w naszym kraju. Bywa nazywana również wentylacją naturalną, gdyż wymiana powietrza odbywa się w sposób niewymuszony. Ciepłe powietrze z pomieszczeń unosi się ku górze w stronę pionowych kanałów wentylacyjnych i uchodzi otworami, czyli wywietrznikami. Jej stworzenie jest stosunkowo proste i nie wiąże się z wysokimi kosztami. 

Wentylacja mechaniczna wyciągowa składa się z wentylatora, kanałów oraz kratek wywiewnych. Za intensywność wymiany powietrza odpowiada tu ustawienie wentylatora, który możemy regulować w zależności od potrzeb. Ten sposób wentylacji zapewnia stuprocentową skuteczność, a przy okazji pozwala zaoszczędzić nam na budowie komina.

Istnieje jeszcze inna możliwość wentylacji w postaci rekuperacji, która dodatkowo zapewnia nam niemal zerowe ubytki cieplne, które przy wentylacji grawitacyjnej są powszechne i wysokie. Dodatkowo filtruje powietrze i oczyszcza je, dlatego ten sposób wentylacji jest szczególnie polecany rodzinom, w których występują problemy z górnymi drogami oddechowymi. Główną rolę w tym systemie zajmuje rekuperator, który jednak jest stosunkowo drogą inwestycją. 

W jaki sposób zamontować wywietrznik wentylacyjny? 

Montaż wywietrznika wentylacyjnego nie należy do zajęć trudnych, dlatego poradzisz sobie z tym bez konieczności wzywania fachowców. Na początku, zanim zabierzesz się do pracy, dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi załączoną do urządzenia. Najlepiej i najprościej wykonywać tę czynność w dwie osoby, dlatego możesz poprosić o pomoc kogoś z domowników. Zdejmij wszystkie elementy ochronne i przygotuj wywietrznik do montażu. Następnie (jeśli ekipa budowlana pominęła ten krok) przygotuj otwór, najlepiej 10–20 mm większy niż średnica wywietrznika. Spryskaj wnętrze wodą.

Teraz pozostało już tylko wsunięcie z dwóch stron (dlatego najlepiej wykonywać tę czynność w dwie osoby) i połączenie elementów: zewnętrznego i wewnętrznego, najczęściej działają na zasadzie teleskopowej. Na tym etapie pozostało tylko wypełnić przestrzeń wokół rury pianką poliuretanową i zaczekać do jej wyschnięcia. Na koniec złóż stabilizator przepływu zgodnie z instrukcją, załóż filtr i przykryj wszystko osłoną bądź grzybkiem. 

Zdj. główne: Bekky Bekks/unsplash.com

bigerbuilders

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne płytki imitujące cegłę dla twojego domu i garażu: poradnik krok po kroku
Jak wybrać idealne płytki imitujące cegłę dla twojego domu i garażu: poradnik krok po kroku
Wybór płytek imitujących cegłę nie musi być skomplikowany. Poznaj kroki do wyboru idealnej imitacji cegły dla twojego domu i garażu, aby dodać charakteru i autentyczności swoim przestrzeniom.
Jak stworzyć elegancki wygląd stołu na święta dzięki funkcjonalnym dodatkom
Jak stworzyć elegancki wygląd stołu na święta dzięki funkcjonalnym dodatkom
Odkryj sekrety stylowego nakrycia stołu na święta z wykorzystaniem praktycznych dodatków. Przekształć swoje świąteczne przyjęcie w eleganckie wydarzenie za pomocą kilku prostych kroków.
Naprawa urządzeń chłodniczych: Klucz do efektywności pracy i bezpieczeństwa
Naprawa urządzeń chłodniczych: Klucz do efektywności pracy i bezpieczeństwa
Profesjonalna naprawa urządzeń chłodniczych — klucz do bezpiecznego i efektywnego funkcjonowania.
Ostatnie wpisy