Dlaczego warto mieć pompę ciepła
Pompa ciepła
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dlaczego warto mieć pompę ciepła

Sposób ogrzewania domu to jeden z większych dylematów dotyczących budowy. Głównie ze względów finansowych ten wybór oddziałuje na dalsze funkcjonowanie domowników. Na temat pompy ciepła krąży wiele mitów, które powielane są przez jednak większość z nich wynika z niezrozumienia jej działania. Opowiadamy to zaletach pompy ciepła – dowiedz się, dlaczego warto ją mieć!   

Pompa ciepła a ogrzewanie centralne   

Wyrażenie „pompa ciepła”, kojarzy głównie z instalacją centralnego ogrzewania, ale nie musi wcale ograniczać się tylko do tej formy. Faktycznie, pompa to bardzo efektywne ogrzewanie mieszkania czy domu, ale może służyć także do podgrzewania wody. Tak skondensowane korzyści wpływają na obniżenie kosztów użytkowania ciepłej wody, której ceny ostatnimi czasy mocno wzrosły.  

Poza tym w sezonie letnim można skorzystać z funkcji chłodzenia, w którą wyposażona jest większość pomp. Wtedy instalacja może służyć również do zmniejszania temperatury w budynku. Ta opcja nie jest co prawda tak efektywna, co klimatyzacja, ale pozwala utrzymać w pomieszczeniach komfortową temperaturę bez instalacji dodatkowych urządzeń.   

Pompa ciepła a ekologia    

Ponieważ pompy ciepła nie spalają paliwa, nie przyczyniają się również emisji zanieczyszczeń do środowiska. Pojawia się ona jedynie przy produkcji energii elektrycznej wykorzystywanej do zasilania pompy ciepła. Nowoczesne technologie sprawiają jednak, że i ona jest coraz częściej wytwarzana w sposób przyjazny dla środowiska. Jeśli energię elektryczną do zasilania pompy ciepła uzyskuje się ze źródeł odnawialnych, to pompa ta działa neutralnie pod względem emisji CO2. Dzięki swojej wysokiej efektywności, pompy ciepła wpływają na znaczne ograniczenie ilości gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery. Ze względu na to, że pompy ciepła działają bez procesów spalania, nie wytwarzają szkodliwych spalin ani cząstek sadzy. Sprawia to, że taka instalacja jest bardzo bezpieczna w użytkowaniu.   

Pompa ciepła a koszty   

Ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła, wbrew popularnym mitom, może się okazać najtańszym rozwiązaniem. Dla porównania, projekt i montaż ogrzewania gazowego może wiązać się z kosztami w granicach od 20 aż do 52 tysięcy złotych. Z kolei koszt instalacji pompy ciepła w domu szacuje się indywidualnie, biorąc pod uwagę rodzaj wybranej pompy oraz ewentualną termomodernizację budynku. Jej koszt nie sięga zazwyczaj nawet połowy wydatków, związanych z montażem ogrzewania gazowego.    

Decydując się na powietrzną pompę cieplną, nie trzeba też przejmować się odwiertami, ponieważ pozwala ona pobrać energię cieplną z powietrza, a samo urządzenie bardzo przypomina klimatyzator. Wymaga ona jednak wygospodarowania miejsca na zewnątrz budynku, na specjalnej podstawie.  

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

bigerbuilders

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie ogrzewanie do domu wybrać?
Jakie ogrzewanie do domu wybrać?
Ogrzewanie domu jest jednym z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy budowie lub remoncie domu. Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania może mieć wpływ na komfort mieszkańców, koszty energii oraz na środowisko. W dzisiejszych czasach istnieje wiele różnych systemów ogrzewania, które różnią się kosztami, efektywnością, ekologicznością oraz innymi czynnikami.
Jak wybrać idealną donicę do naszego domu i ogrodu?
Jak wybrać idealną donicę do naszego domu i ogrodu?
Poznaj praktyczne wskazówki, jak dobrać donicę do twojego domu lub ogrodu. Dowiedz się, czym się kierować, aby rośliny najlepiej się w niej rozwijały.
Jak działają pompy ciepła i dlaczego warto je wykorzystać?
Jak działają pompy ciepła i dlaczego warto je wykorzystać?
Pompy ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania i chłodzenia budynków. Działają one na zasadzie wykorzystywania energii cieplnej z […]
Ostatnie wpisy