Rodzaje ścian – jedno, dwu czy trójwarstwowa?
Ściany
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzaje ścian – jedno, dwu czy trójwarstwowa?

Każda z wymienionych odmian ma swoje zalety. Trudno jednak powiedzieć, która z nich jest zdecydowanie najlepsza, ponieważ najmocniejsze strony wspomnianych typów znacznie się różnią. Co warto wiedzieć na temat jedno-, dwu-, czy trójwarstwowych ścian? Które wybrać? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Ściany jednowarstwowe – co warto wiedzieć?

Przegrody jednowarstwowe są propozycją dla inwestorów, którym zależy na krótkim czasie budowania nieruchomości. Ściany jednowarstwowe cechują się  dobrymi parametrami wytrzymałościowymi i termoizolacyjnymi. Za ich główne wady uznaje się problem z wyeliminowaniem mostków cieplnych, a także słabe parametry termiczne i akustyczne, porównując z odmianami dwu- lub trzywarstwowymi.

Dlaczego ściany jednowarstwowe można zamontować w krótkim czasie? Wynika to z tego, że nie potrzeba do nich montować warstwy ocieplenia. Wznosi się je z dość dużych elementów, które mają grubość od 44 do 50 cm – bloczków z betonu komórkowego lub pustaków z ceramiki poryzowanej lub keramzytobetonu. Są też łatwe w obróbce i stosunkowo lekkie, a także cechują się wysokim poziomem izolacji cieplnej ze współczynnikiem przenikania ciepła U=0,23 W/(m2 x K)).

Ściany dwuwarstwowe – charakterystyka

Ta odmiana cechuje się szeroką dostępnością materiałów, łatwą budową, wyeliminowaniem mostków termicznych, a także dobrymi parametrami cieplnymi i opcją budowy etapami, gdzie ocieplenie muru i wykończenie elewacji może się odbywać w kolejnym sezonie.

Ściany dwuwarstwowe mają warstwę nośną i ocieplenie, kolejno o grubości od 18 do 25 cm i od 15 do 25 cm. Mogą być wykonane z betonu komórkowego, pustaków ceramicznych tradycyjnych lub poryzowanych, bloczków wapienno-piaskowych (silikatowych) oraz pustaków keramzytobetonowych. Z kolei warstwę ociepleniową robi się zarówno z wełny mineralnej, jak i styropianu. 

Ściany trójwarstwowe – najważniejsze informacje

Ściany trójwarstwowe wyróżniają się dużą odpornością ogniową, bardzo dobrą izolacją akustyczną, a także mają elewację niewrażliwą na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto do warstwy osłonowej można przymocowywać dość ciężkie przedmioty.

Co wchodzi w skład trzech warstw? Jest to ściana nośna o grubości od 20 do 24 cm. Robi się ją z pustaków ceramicznych lub keramzytobetonowych, bloczków wapienno-piaskowych i betonu komórkowego. Następna jest powłoka termoizolacyjna o grubości od 15 do 20 cm. Jest wykonana z wełny mineralnej lub styropianu. Ostatnia warstwa ma grubość od 6 do 12 cm i jest zrobiona z dekoracyjnej cegły klinkierowej silikatowej lub ze zwykłych cienkich bloczków lub pustaków. 

Warto też dowiedzieć się więcej na temat sposobu montażu ścian trójwarstwowych. Co ciekawe, można je wznieść jednoetapowo, czyli postawić od razu warstwę nośną, ocieplenie i elewację przed wykonaniem dachu.

Na jaką odmianę warto się zdecydować?

Pierwszy typ będzie najlepszą propozycją dla osób, którym zależy na krótkim czasie realizacji inwestycji. Trzeba mieć jednak na uwadze, że minusem jest słabsza izolacja termiczna i akustyczna. Drugi typ wpływa na nieco dłuższy czas budowy domu, ale redukuje wspomniane minusy. Ostatnia odmiana będzie dobrym wyborem dla inwestorów, którym zależy nie tylko na dobrej izolacji, ale także najlepszym efekcie wizualnym. Koszt za m2 to ok. 200 zł dla każdego typu. Będzie się on różnił w zależności od wykorzystanych materiałów. 

Zdjęcie główne: Brett Jordan/unsplash.com

bigerbuilders

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zasady dbania o okna – praktyczne porady dla właścicieli domów
Zasady dbania o okna – praktyczne porady dla właścicieli domów
Poznaj praktyczne metody pielęgnacji i konserwacji okien, które pomogą Ci utrzymać je w doskonałym stanie przez wiele lat.
Czy warto zainwestować w klimatyzację?
Czy warto zainwestować w klimatyzację?
Wartość inwestycji w klimatyzację: Komfort, efektywność energetyczna i zdrowie w jednym.
Jak wybrać idealne meble skrzyniowe do twojego salonu?
Jak wybrać idealne meble skrzyniowe do twojego salonu?
Doskonałe meble skrzyniowe mogą całkowicie odmienić wygląd Twojego salonu. Dowiedz się, jakie kryteria uwzględnić przy wyborze oraz jak dopasować je do stylu wnętrza.
Ostatnie wpisy