Według prawa budowlanego właściciele małych domów nie mają obowiązku posiadania instalacji odgromowej. Warto jednak pomyśleć o tego typu inwestycji. Dzięki niej domy jednorodzinne mogą być skutecznie chronione przed wyładowaniami atmosferycznymi.
Domy jednorodzinne mogą być chronione przed wyładowaniami atmosferycznymi na dwa sposoby. Przede wszystkim wykorzystuje się tradycyjną instalację odgromową albo tzw. system aktywny. Powyższe rozwiązania różnią się estetyką oraz skutecznością działania. Instalacja tradycyjna pozwala nam wyznaczyć odpowiednie miejsce zwodów instalacji.
Najpierw wyznaczane są strefy ochronne, które są określane za pomocą reguły kąta osłonowego, a także toczącej się kuli oraz wymiarowania oczek siatki zwodów. Do tzw. zwodów podłączane są wystające metalowe elementy zabudowy dachu. Należą do nich maszty antenowe, czy kominy – to właśnie w nie najczęściej trafia piorun.
Bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce w przypadku dachów w całości wykonanych z blachy, które w Polsce są bardzo uniwersalne i powszechnie używane. Na nich z kolei wykonywane są tzw. zwody poziome. Grubość dachu nie może być jednak mniejsza niż 0,5 mm. Jest to niezależne od rodzaju zastosowanego materiału pokrycia dachowego według standardów PN-IEC 61024-1. Aby wykonać system ochrony przed uderzeniem pioruna, wykorzystuje się stal ocynkowaną, a także aluminium oraz miedź.
Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem jest system z piorunochronem aktywnym. Przede wszystkim wygląda on znacznie bardziej estetycznie, niż tradycyjny piorunochron. Oparty jest na pionowej ochronie odgromowej. Do tejże ochrony jest wykorzystywany wyłącznie jeden przewód, który zostaje odprowadzony od dachu w mało widoczny sposób.
Montuje się go na ścianie domu na bardzo estetycznie wyglądających uchwytach. W przeciwieństwie do siatki zwodów zastosowanych w tradycyjnym sposobie ochrony przed piorunami, tu całość jest zmniejszona do jednego elementu. Zachowana jest przy tym skuteczność ochrony. Można nawet powiedzieć, że jest ona większa niż w tradycyjnych instalacjach. Chroniony jest nie tylko dach budynku, ale również anteny telewizyjne, a także dekoracyjne akcesoria na dachu, takie jak metalowe gzymsy.
Dzięki systemowi aktywnemu prąd ma znacznie krótszą drogą przepływu między głowicą piorunochronu a ziemią. Tym samym zmniejsza się zagrożenie pożarowe. System aktywny pozwala również na zminimalizowanie niebezpiecznych napięć w przewodach elektrycznych. Mogą być one szczególnie groźne dla mieszkańców, którzy znajdują się w budynku porażonym piorunem.
Bardzo ważnym elementem w nowoczesnym systemie ochrony przed uderzeniem pioruna, jest tzw. uziom szpilkowy. Dzięki niemu wykonane uziemienie jest bardzo trwałe, a także nie musimy przy nim wykonywać wykopów na terenie wokół domu. W przypadku zamawiania tradycyjnego systemu są one niestety konieczne.
Do nowoczesnych systemów ochrony przed piorunami również stosowana jest stal ocynkowana, a także aluminium oraz miedź.
Nowoczesne systemy przeciwko uderzeniu pioruna są szczególnie polecane do domów jednorodzinnych, w których dach ma powierzchnię do 500 mkw.
Odgromniki, czyli system ochrony instalacji elektrycznej przed piorunami, składa się z trzech stopni. Pierwszy jest instalowany na złączach, zaraz przy głównej rozdzielnicy. Dzięki temu wytłumione są tzw. fale przepięciowe.
Drugi stopień umieszcza się tylko na głównej rozdzielnicy. Zmniejsza ona wartość do wielkości, która będzie bezpieczna dla ograniczników trzeciego stopnia. Dzięki umieszczonej w nich sygnalizacji dokładnie wiemy, czy wkładka ochronna została uszkodzona i w razie potrzeby możemy ją szybko wymienić.
Trzeci stopień jest ochronnikiem, który znajduje się przy danych urządzeniach elektrycznych, które są dla nas szczególnie cenne. Może być to router, czy telewizor. Dzięki niemu przepięcia są tłumione i zmniejsza się ich wartość do takiej, która będzie w pełni bezpieczna dla urządzenia. Można umieścić je w puszce pod tynkiem, by były całkowicie niewidoczne. Są stosowane również w przewodzie zasilającym albo w rozgałęźniku.