Jak dbać o klimatyzację?
Klimatyzacja
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dbać o klimatyzację?

Konserwacja klimatyzacji powinna być kluczowa, jeśli zależy Ci na jej trwałości i energooszczędności. Już codzienne proste czynności, takie jak proste czyszczenie sprawią, że jakość powietrza w Twoim domu będzie o wiele lepsza.

Zaplanuj swoją coroczną konserwację na wiosnę

Ważne jest, aby zainwestować w coroczną konserwację, zanim nadejdzie upał. Większość firm oferuje usługi dostrajania, aby Twój system działał z optymalną wydajnością energetyczną. W każdym regionie dostępny jest serwis klimatyzacji Śląsk, Wielkopolskie czy Mazowieckie – na pewno znajdziesz potrzebną pomoc. 

Modernizacja obejmie dokręcenie wszystkich połączeń elektrycznych, smarowanie wentylatorów i czyszczenie systemu. Technik sprawdzi poziomy płynu chłodzącego i będzie w stanie zdiagnozować poważniejsze problemy, które czasami pojawiają się po latach użytkowania, takie jak wycieki czynnika chłodniczego, a następnie naprawi uszkodzenie, aby przywrócić sprawnie działający klimatyzator. Tak jak tuning samochodu poprawia poziom zużycia paliwa, tak dostrojenie klimatyzatora sprawi, że będzie on bardziej energooszczędny i zapobiegawczo pomoże uniknąć poważnych awarii. 

Oprócz sprawnie działającej klimatyzacji, warto zainwestować w wydajne odświeżacze powietrza, dzięki którym powietrze będzie jeszcze bardziej przyjemne. Zakupu możesz dokonać na http://vertion.pl/.

Wymień filtr powietrza

Klimatyzator w regularnych odstępach czasu przepuszcza powietrze przez dom. Po wysłaniu chłodnego powietrza do pomieszczeń mieszkalnych zbiera stare powietrze i przesyła je z powrotem przez system.

Zanim powietrze wróci do centrali wentylacyjnej, przechodzi przez filtr powietrza, który wychwytuje cząstki stałe, zanieczyszczające powietrze, które mogą uszkodzić system. Gdy filtr powietrza wypełnia się alergenami i kurzem, zostaje zatkany, co ogranicza przepływ powietrza do modułu obsługi i powoduje obciążenie i nieefektywną pracę systemu. Przedłuż żywotność swojego klimatyzatora i utrzymuj jego efektywność energetyczną na najwyższym poziomie wydajności, regularnie wymieniając filtr powietrza. Upewnij się, że wybierasz również odpowiedni filtr powietrza do swojego domu. W klimatyzatorze może pojawić się także grzyb, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki do jego zwalczania na stronie http://airok.pl/.

Wyczyść kanały powietrza powrotnego

Oprócz wymiany filtra należy również poświęcić trochę czasu na oczyszczenie kanałów powietrza powrotnego. Pokrywy kanałów, które są zatkane kłaczkami, kurzem i brudem, blokują przepływ powietrza i zmuszają system do cięższej pracy, skracając jego żywotność i obniżając jego wydajność. Odkurzaj te kanały za każdym razem, gdy sprzątasz pomieszczenie, aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza docierający do jednostki HVAC.

Sprawdź izolację rur swojego klimatyzatora

Rozerwana lub rozpadająca się izolacja może wpłynąć na moc chłodzenia klimatyzatora. Każdego lata sprawdzaj izolację okrywającą rury i wymień ją, jeśli to konieczne, aby zapewnić wydajną pracę klimatyzatora. Możesz łatwo usunąć starą izolację i samodzielnie zastąpić ją nowymi materiałami.

Zwróć uwagę na przewody

Nawet przewody w nowych domach mogą być zabrudzone, ponieważ gruz budowlany itp. w naturalny sposób gromadzą się w nich. Jeśli gryzonie lub inne szkodniki odwiedziły Twój dom, kanały mogą być również pokryte warstwą odchodów i materiałów lęgowych. Kiedy klimatyzator się włącza, drobne cząsteczki unoszą się do domu i obniżają jakość powietrza w pomieszczeniu. Dryfują również z powrotem przez system klimatyzacji po stronie powietrza powrotnego i zaczynają utrudniać jego przepływ. W razie potrzeby należy profesjonalnie wyczyścić kanały, aby poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach i uczynić system bardziej energooszczędnym.

Oprócz zabrudzenia kanały mogą być również nieszczelne. Luźne połączenia lub uszkodzone odcinki przewodów mogą pozwolić oczyszczonemu powietrzu na ucieczkę do innych obszarów domu, co może poważnie zaszkodzić Twojej efektywności energetycznej. Występujące przecieki można załatać taśmą z folii aluminiowej, ale w przypadku wycieków w głębi systemu może zajść potrzeba profesjonalnego uszczelnienia przewodów za pomocą specjalnego sprzętu. Aby zwiększyć wydajność kanałów, można owinąć dostępne kanały izolacją.

Przeprowadź inspekcję okablowania

Innym sposobem na poprawę wydajności klimatyzacji jest sprawdzenie okablowania jednostki skraplającej pod kątem oznak przegrzania lub zużycia. Pamiętaj, aby wyłączyć klimatyzator przed rozpoczęciem. Jeśli zobaczysz przepalone, postrzępione lub uszkodzone przewody, wezwij specjalistę, aby naprawić uszkodzenie.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

bigerbuilders

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik wyboru trwałej i stylowej porcelany do domu
Poradnik wyboru trwałej i stylowej porcelany do domu
Odkryj niezawodne zasady dobierania porcelany do domu dla jej długotrwałości i efektu stylowego. Poznaj najlepsze materiały, wzory i marki.
Gotowe projekty domów jednorodzinnych – jakie wynikają z nich korzyści?
Gotowe projekty domów jednorodzinnych – jakie wynikają z nich korzyści?
Gotowe projekty domów jednorodzinnych oferują liczne korzyści dla osób planujących budowę własnego domu.
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do montażu oświetlenia na diodach?
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do montażu oświetlenia na diodach?
Poradnik krok po kroku do wyboru akcesoriów do montażu oświetlenia LED. Zrozum, co wpływa na jakość świecenia i długotrwałość twoich światełek.
Ostatnie wpisy