System kamer w domu – jakie urządzenia są potrzebne?
Monitoring
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

System kamer w domu – jakie urządzenia są potrzebne?

System kamer w domu może być nowością, która bardzo zwiększy nasze bezpieczeństwo. Wiele zależy jednak od jakości i konfiguracji sprzętu. Istotna jest też kwestia tego, byśmy sami czuli się we wnętrzu komfortowo. Na co przede wszystkim zwracać uwagę?

Do czego potrzebny jest nam monitoring?

Tak postawione pytanie jest istotne, choćby dlatego, że inwestorzy prezentują różne podejścia do tej kwestii. Dla niektórych podstawą jest sama obecność monitoringu, która ma za zadanie odstraszać potencjalnych złodziei. Wówczas kwestie takie jak np. rozdzielczość schodzą na drugi plan. Niekiedy wybiera się wręcz atrapy takiego sprzętu. Jeśli jednak chodzi o faktyczne działanie monitoringu, to dobrze, by obraz nagrywany był w wysokiej rozdzielczości. Wówczas nie będziemy mieć problemu np. z określeniem tożsamości potencjalnego sprawcy. 

Istotne parametry

Na które kwestie szczególnie często zwracamy uwagę przy zakupie systemu monitoringu?

Cena

Bardzo duża różnorodność systemów kamer do monitoringu może być błogosławieństwem lub przekleństwem. Kwestia ceny jest niewątpliwe ważna, bo monitoring to inwestycja, która powinna służyć przynajmniej przez kilka lat. Dlatego niekoniecznie powinniśmy wybierać najtańsze oferty na rynku, które mogą nie działać dość dobrze.

Monitoring wewnętrzny czy zewnętrzny?

Systemy monitoringu domu mogą się składać zarówno z kamer monitorujących newralgiczne elementy przestrzeni wewnątrz, jak i z systemu kamer zewnętrznych. W przypadku tych ostatnich trzeba zadbać o to, by wybrany przez nas sprzęt posiadał obudowę zabezpieczającą przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. 

Jakość obrazu

W sytuacji, gdy monitoring faktycznie ma dobrze spełniać swoje zadanie, powinniśmy postawić na obraz dobrej jakości. Będzie on dość szczegółowy wtedy, gdy rozdzielczość będzie dość wysoka, ale także przy dużej ilości klatek na sekundę. Współcześnie zaleca się też wybór kamer rejestrujących obraz w kolorze.

Przewodowy czy bezprzewodowy. Jaki monitoring sprawdzi się w przypadku naszego domu?

W określeniu tego, czy wykorzystamy monitoring bezprzewodowy, czy też opierający się na przewodach, chodzi w gruncie rzeczy o sposób przesyłu obrazu z kamer do rejestratora, który jest integralną częścią systemu. Należy mieć na uwadze to, że tańsze i często niezawodne systemy przewodowe są kuszącą ofertą zwłaszcza dla osób, które planują monitoring na etapie budowy domu. W sytuacji, gdy budynek już stoi i chcemy uniknąć wiercenia i kłopotliwych zmian, lepszym wyborem bywa bardzo często nabycie monitoringu bezprzewodowego. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wśród funkcji oferowanych przez współczesne systemy kamer do monitoringu szczególnie istotne są także:

  • możliwość podglądu w czasie rzeczywistym,
  • nocna detekcja ruchu,
  • system włączania alarmu,
  • zdalne zarządzanie,
  • możliwość sterowania kierunkiem,
  • sposób przesyłania powiadomień.

Co z atrapami kamer monitoringu?

Wielu osobom się wydaje, że zamontowanie łudząco podobnych do oryginału atrap kamer dobrze się sprawdzi. Musimy jednak w takiej sytuacji pamiętać o absolutnej dyskrecji. Również sam montaż powinien przypominać prawdziwy. Jednak w sytuacji, gdy ceny prawdziwych systemów monitoringu spadają, stawianie na zamienniki w formie atrapy wydaje się być coraz mniej celowe. 

Zdjęcie główne: NomeVisualizzato/pixabay.com

bigerbuilders

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podłoga drewniana czy panele?
Podłoga drewniana czy panele?
Podłoga drewniana czy panele? Wybór odpowiedniego rodzaju podłogi zależy od preferencji estetycznych, trwałości, kosztów i ekologicznych aspektów. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę.
Ramy okienne — na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Ramy okienne — na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Wydawać by się mogło, że wybór okien jest jedną z prostszych decyzji podczas budowy czy remontu. Wystarczy tylko zastanowić się, […]
Odkrywamy tajemnice trwałości – jakie właściwości mają najpopularniejsze materiały budowlane?
Odkrywamy tajemnice trwałości – jakie właściwości mają najpopularniejsze materiały budowlane?
Poznaj najczęściej stosowane materiały budowlane i zrozum, co sprawia, że są tak wytrzymałe. Porównujemy i analizujemy ich właściwości, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru na potrzeby Twojego projektu.
Ostatnie wpisy